Uroczystości w parafii Chomranice z okazji 100 – lecia odzyskania Niepodległości.

W dniach 9 – 11 listopada 2018 r. w szkołach i świątyniach na terenie naszej parafii odbywały się liczne uroczystości modlitewno – patriotyczne związane z jubileuszem Ojczyzny.

W piątek 9 listopada z okazji 100 – lecia odzyskania Niepodległości w Kaplicy pw. Św. Józefa Robotnika w Kłodnem o godzinie 8:00 znakiem krzyża świętego rozpoczęła się Msza święta w intencji Ojczyzny. Wikariusz naszej parafii, Ks. Adam Cieśla przewodniczył liturgii i wygłosił okolicznościową homilię.  Przed błogosławieństwem Pan Dyrektor Roman Ciesielczyk w obecności zgromadzonych uczniów, nauczycieli i rodziców, odczytał akt zawierzenia szkoły Matce Bożej, Królowej Korony Polskiej, która w tym tytule jest patronką placówki oświatowej. Tenże akt zawierzenia, odmówiony pierwotnie na Jasnej Górze, teraz zawisł na honorowym miejscu w szkole w Kłodnem.  Drugą częścią uroczystości była akademia i konkurs pieśni patriotycznych, który ujawnił wiele talentów wokalno – muzycznych.

W piątek o godzinie 10:00 w Kościele parafialnym pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Chomranicach została odprawiona Msza święta w intencji Ojczyzny, której przewodniczył i homilię wygłosił Ks. Proboszcz Stanisław Pachowicz. W Eucharystii uczestniczyli: Dyrekcja, Nauczyciele i Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Władysława Broniewskiego w Klęczanach. Przybyli oni pieszo
z flagami biało – czerwonymi w dłoniach przemierzając odcinek drogi ze szkoły do świątyni.

W tym samym dniu na sali gimnastycznej dokładnie o godzinie 11:11 w Szkole Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Chomranicach rozpoczęła się piękna akademia patriotyczna. Na scenie uczniowie – aktorzy szkoły spotkali się między innymi z „babcią” – naszą parafianką,  która opowiadała dzieciom historię Polski w dużej części zapisaną osobistym „piórem” życia i wspomnień. Akademię zakończyły łzy wzruszenia oraz gromkie i długie brawa zakończone słowami wdzięczności, które przekazała na ręce aktorów, nauczycieli i wszystkich zebranych Pani Dyrektor Ewa Damian.

W sobotę 10 listopada 2018 r. o godzinie 13:30 zgromadzili się przy nowej plebani w Chomranicach zastępy dzieci, młodzieży, lektorów a przede wszystkim strażaków i żołnierzy rezerw, aby
w zorganizowanej grupie pojechać do Tęgoborzy. Korzystając z uprzejmości włodarzy obiektów Klubu Sportowego „Hart Tęgoborze” na dużym stadionie zostały rozegrane mecze piłki nożnej w następującej kolejności: lektorzy następnie dzieci z naszej parafii. Najwięcej kibiców przybyło na mecz finałowy: Strażacy i Żołnierze Rezerwy kontra Cywile. Spotkanie zakończyło się wynikiem 2:3 dla Cywilów. Wszystkie drużyny na boisko były wyprowadzane w asyście barw narodowych, natomiast przed finałowym meczem został odśpiewany przez piłkarzy i wszystkich kibiców hymn: „Mazurek Dąbrowskiego”.

W niedzielę 11 listopada 2018 r. podczas każdej Eucharystii towarzyszyła zgromadzeniom liturgicznym intencja modlitwy za Ojczyznę. Po południu w Kościele parafialnym o 15:30 rozpoczęła się piękna akademia patriotyczna, którą przygotowali uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Krasnem Potockiem. Na zakończenie akademii Ks. Proboszcz wyrażając wdzięczność przez ręce młodzieży przekazał każdemu obecnemu w świątyni obrazek z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej.

Na zakończenie dnia o godzinie 17:30 przy nowej plebani zgromadziło się ponad 200 osób, aby uczestniczyć w „Wieczorze Partyzanta” czyli wyprawie na górę Chełm przez ciemny las. Na szczycie nie zabrakło radości, poczęstunku, pięknego śpiewu pieśni patriotycznych oraz ciepła ogniska. Spotkanie zakończyło się na szczycie góry odśpiewaniem: narodowego hymnu, barki oraz apelu jasnogórskiego.

Dziękujemy wszystkim za organizację i udział w różnych dziełach i akcjach duszpasterskich przygotowanych z okazji jubileuszu 100 – lecia naszej umiłowanej Ojczyzny.

Komentowanie jest wyłączone