Straż Honorowa NSPJ

STRAŻ HONOROWA  NAJŚWIĘTSZEGO  SERCA  PANA  JEZUSA

20180616_120852111111111111

Straż Honorowa Najświętszego Serca Pana Jezusa jest stowarzyszeniem skupiającym ludzi pragnących odpowiedzieć na skargę Pana Jezusa w Ogrójcu: „Czy nie mogliście czuwać jednej godziny ze Mną?”. Już ze szczytów Kalwarii Zbawiciel błogosławi pierwszej Straży Honorowej – duszom miłującym, wiernym i heroicznym, które trwały u stóp krzyża. Była to Maryja – matka Jezusa, Jan – ukochany uczeń i Maria Magdalena – rozmiłowana w Chrystusie.

Odwieczny plan zbawienia człowieka, kontynuowany przez Stwórcę, realizował się następnie poprzez powtarzające się kilka razy objawienia Pana Jezusa, których doznawała św. Małgorzata Maria Alacoque z Zakonu Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny (1673 – 1675), założonego przez świętych – Franciszka Salezego i Joannę Franciszkę de Chantal we Francji. 12 marca 1863 r. siostra Wizytka Maria od Najświętszego Serca doznała wewnętrznej wizji. Chrystus sam podsunął pomysł! Pod jej wrażeniem narysowała tarczę zegara, w środku której znajdowało się włócznią przebite Serce Jezusa; u góry rysunku umieściła słowa: cześć, miłość, wynagrodzenie, zaś u dołu: Straż Honorowa Najświętszego Serca. Tak powstał zegar Straży Honorowej, który stał się symbolem sprowadzającym niezliczone rzesze ludzi do Boga. Następnego dnia, w trzeci piątek Wielkiego Postu, około godziny 1600, s. Maria od Najświętszego Serca przyniosła przełożonej pierwszy zegar Straży Honorowej. Ta pobłogosławiła go i zgodziła się, by imiona wszystkich sióstr zostały wpisane na zegarze przy dowolnie wybranej przez każdą z nich godzinie. Tak więc 13 marca 1863 r. kilkudziesięcioosobowa wspólnota zakonna, jako pierwsza została zapisana na zegarze strażowym. Był to dzień narodzin Straży Honorowej.

 

Ośrodek Straży Honorowej w Parafii Chomranice  założony został 14 listopada 1934 roku. Liczba członków oraz aktywność pierwszej chomranickiej Straży Honorowej pozostaje nieznana. Reaktywacja działalności stowarzyszenia nastąpiła 9 kwietnia 2018 roku. Aktualna liczba członków to 75 osób.

 

Członkowie Straży Honorowej starają się swoim wynagrodzeniem i miłością pocieszać Jezusowe Serce, napełnione boleścią z powodu zapomnienia i niewdzięczności ludzkiej. To Serce, zranione niegdyś na krzyżu włócznią setnika, a wciąż ranione przez nasze grzechy, mimo iż jest Ono źródłem mocy i chrześcijańskiej nadziei. Dewizą Arcybractwa jest więc: cześć, miłość, wynagrodzenie Sercu Jezusa.

Wszystkich, pragnących wynagradzać Sercu Pana Jezusa zachęcamy do wstępowania w szeregi Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Liturgiczne święto Straży Honorowej NSPJ przypada w Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa (2 piątek po Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej)

W każdy Pierwszy Czwartek miesiąca Straż Honorowa prowadzi adoracje w Godzinę Świętą.

Opiekun duchowy: ks. Mateusz Skowron,  tel. 577 846 101, e-mail: mateuszskowron13@gmail.com

Zelator: Sylwia Jabłońska, tel. 606212895, e-mail: sylwiajablonska800@gmail.com

 

 

Komentowanie jest wyłączone