Historia parafii

Chomranice to miejscowość położona  w dolinie Smolnika w powiecie nowosądeckim, należąca do dekanatu Nowy Sącz – Zachód.   Jako wieś istniała już od 1316 roku. Natomiast jako parafia powstała prawdopodobnie w drugiej połowie XIII wieku. Pierwsza wzmianka o jej istnieniu pochodzi z 1326 roku.  Obecnie do parafii należy 5 miejscowości:  Chomranice, Kłodne, Krasne Potockie, Wola Marcinkowska i połowa Klęczan.  Parafia liczy około 3 tysięcy  wiernych.  Wezwanie parafii to: Parafia Imienia Najświętszej Maryi Panny. W parafii są dwa odpusty: 14 sierpnia ku czci św. Maksymiliana i w niedzielę przed lub po 12 września ku czci Imienia Najświętszej Maryi Panny.

       W parafii istnieją dwa kościoły. Jeden  drewniany  pod wezwaniem Imienia Najświętszej Maryi Panny i drugi murowany pod wezwaniem św. Maksymiliana.  W miejscowości Kłodne jest także kaplica pod wezwaniem św. Józefa Rzemieślnika.

Kościół drewniany został zbudowany w latach 1691 –  1692 z fundacji Stanisława Krzecza sędziego bieckiego.  Jest konstrukcji zrębowej, oszalowany, z murowanym przedsionkiem, kryty gontem. Jednonawowy, z węższym prezbiterium , po którego bokach symetrycznie przybudowane: od północy zakrystia, od południa kaplica. Wnętrze nakryte sklepieniem kolebkowym. Dach siodłowy, stromy, o jednej kalenicy. Wieżyczka na sygnaturkę kształtu barokowego, baniasta z latarnią. Polichromia  wnętrza figuralna i ornamentalna , malowana w 1966 roku.  Na suficie zakrystii polichromia ornamentalna z 1767 roku, odsłonięta i konserwowana w 1959 roku.

W kościele można zobaczyć pięknie odnowiony ołtarz główny rokokowy z 2 połowy XVIII wieku z bramkami , na których znajdują się rzeźby św. Stanisława i św. Wojciecha, a w polu środkowym obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem z XVI  wieku.  Warte do obejrzenia między innymi  są także ołtarze boczne, ołtarz w kaplicy, chrzcielnica, kropielnica kamienna oraz tablice nagrobne.

Przy kościele znajduje się drewniana, konstrukcji słupowej, o ścianach zwężających się ku górze, z nadwieszoną izbicą i namiotowym hełmem  dzwonnica wolnostojąca.

Kościół jest otoczony murem kamiennym z pierwszej połowy XIX wieku. W jego obwodzie znajduje się 14 kaplic ze Stacjami Drogi Krzyżowej oraz murowana ambona.

W zabytkowym kościele odprawiane są Msze Święta pogrzebowe, a także – oprócz okresu zimowego – nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

W roku 2000 oddano do użytku nowy kościół w Chomranicach pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego, który został wybudowany dzięki staraniom ówczesnego proboszcza parafii Chomranice ks. Jana Janika z pomocą parafian, którzy wspomagali budowę finansowo oraz własnym wkładem pracy w budowę. Na terenie nowego kościoła znajduje się pomnik Jana Pawła II autorstwa Czesława Dźwigaja, będący repliką monumentu znajdującego się w Studzienicznej.

Obecnie kontynuowane są prace przy elewacji świątyni, a w przyszłym czasie będą prowadzone prace przy jej otoczeniu.

Komentowanie jest wyłączone