Pielgrzymka Akcji Katolickiej i Arcybractwa Straży Honorowej NSPJ do Częstochowy

W dniu 18 czerwca 2022r. członkowie Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa, Akcji Katolickiej i parafianie udali się z pielgrzymką na Jasną Górę, aby wziąć udział  w ogólnopolskiej pielgrzymce tych stowarzyszeń. Opiekę duchową sprawował  Ks. Proboszcz Stanisław Pachowicz. W drodze stanowiliśmy zgraną wspólnotę, a na Jasnej Górze każdy realizował program swojej pielgrzymki.

”Ze świętymi przy Bożym Sercu” to hasło tegorocznej 37 Pielgrzymki Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa. Program ich pielgrzymki obejmował konferencję, drogę krzyżową oraz Mszę Świętą. Siostra Maria Bernadeta Wysocka, dyrektor krajowa Arcybractwa w czasie konferencji podkreśliła, że w czasie niepokoju na świecie bardzo ważne jest, żeby budować cywilizację miłości. Modlitwa i konkretne akty miłości  i życzliwości są dzisiaj bardzo potrzebne. Mszę Świętą w intencji przedstawicieli Arcybractwa odprawił Ks. Bp Stanisław Salaterski, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Straży Honorowe NSPJ. W homilii Ks. Biskup mówił – jest duża potrzeba wynagradzania Sercu Pana Jezusa, bo Bóg jest ciągle obrażany. Dlatego zachęcamy do oddania mu jednej godziny modlitwy w ciągu dnia. To jest odpowiedź na słowa Jezusa, że miłość nie jest kochana. Podkreślał, że oprócz wynagradzania, podczas czuwania  w naszych sercach, uczymy się życia w obecności Bożej wszędzie tam, gdzie jesteśmy: w domu, w pracy.

Hasłem tegorocznej 26 Pielgrzymki Akcji Katolickiej były słowa:  „Z zawierzeniem bł. Prymasa idziemy do Maryi”. Członkowie AK z całej Polski zebrali się w Katedrze Częstochowskiej, gdzie przywitał wszystkich gospodarz miejsca abp Wacław Depo i krajowy asystent AK – ks. bp Marek Mendyk. Następnie głos zabrała pani Urszula Furtak, prezes Akcji Katolickiej w Polsce, mówiła: ” wobec wielu zamętów wprowadzanych do Kościoła chcemy od bł. Prymasa Wyszyńskiego uczyć się jego postrzegania Kościoła i odpowiedzialności świeckich za tę wspólnotę, chcemy zgłębiać prymasowskie nauczanie, a przede wszystkim jego zawierzenie Matce Bożej, by jak błogosławiony przylgnąć do Niej swoim sercem”. Po wręczeniu odznaczeń dla zasłużonych członków AK rozpoczął się  uroczysty przemarsz spod częstochowskiej archikatedry na szczyt Jasnej Góry, gdzie miała miejsce Msza Święta, której przewodniczył abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski mówił w kazaniu o jedności w Kościele w różnych jej wymiarach. Przypomniał, że Prymas Wyszyński po różnych bolesnych doświadczeniach tym bardziej podkreślał znaczenie „bycia razem w wierze”. Zauważył, że „tę jedność rozbijają dziś wszyscy, którzy nie liczą się z Bogiem i z jakimkolwiek programem – Dekalogiem czy prawami natury. Dlatego tym bardziej musimy prosić o jedność pomiędzy nami. Ona się zaczyna od Chrystusa, a do Niego najpewniejsza droga jest przez Maryję”. Na zakończenie pobytu na Jasnej Górze grupa Akcji Katolickiej zwiedziła z przewodnikiem obiekty muzealne Narodowego Sanktuarium.

Dziękujemy Księdzu Proboszczowi za prowadzenie modlitwy i odprawione w koncelebrze Msze Święte w naszej intencji, a  Wszystkim Pielgrzymom za świadectwo wiary.

Maria Jabłońska, prezes POAK

Komentowanie jest wyłączone