Pielgrzymka po Sanktuariach Podkarpacia

 

W dniach 19 – 20 maja 2018 r. parafianie wraz z członkami Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej – organizatorami, pielgrzymowali do Sanktuariów Podkarpacia. Opiekę duchową sprawowali Ksiądz Proboszcz i Ksiądz Piotr. Pierwszym miejscem na trasie pielgrzymki było polskie La Salette czyli Sanktuarium MB Saletyńskiej w Dębowcu k/ Jasła. Historię miejsca oraz orędzie Płaczącej Pani przekazane dwójce pastuszków – Melanii i Maksyminowi omówił ks. Saletyn, a po modlitwie przed wizerunkiem Matki Bożej z La Salette udaliśmy się do Sanktuarium Św. Jana z Dukli. Tu uczestniczyliśmy we Mszy Świętej wraz z pielgrzymami z diecezji rzeszowskiej, którzy w drodze do Medjugorie zatrzymali się w Dukli. Jeden z Ojców Bernardynów – kustoszów tego sanktuarium, przedstawił nam życie Świętego Jana oraz historię sanktuarium i Ziemi Dukielskiej.

Beskid Niski jak i Pogórze Karpackie są krainą cichą, spokojną, więc dobrze wpisywały się w cel naszego pielgrzymowania tj. stworzenia dobrej płaszczyzny spotkania Boga i drugiego człowieka. Od samego początku pielgrzymki odczuliśmy, a następnie z każdym przebytym kilometrem doświadczaliśmy, charyzmatu wspólnoty. I tak dotarliśmy do Sanktuarium Męki Pańskiej i MB Kalwaryjskiej w Kalwarii Pacławskiej – najważniejszego miejsca pielgrzymkowego na Podkarpaciu, które skończyło 350 lat. Z okazji jubileuszu Stolica Apostolska nadała sanktuarium szczególne przywileje, odpusty i łaski Roku Jubileuszowego. Pielgrzymi w modlitwie, skupieniu i refleksji uczestniczyli w drodze krzyżowej, nabożeństwie majowym, apelu jasnogórskim i czuwaniu przed Najświętszym Sakramentem. W święto Zesłania Ducha Świętego uczestniczyliśmy we Mszy Świętej, którą koncelebrowali nasi kapłani wraz z franciszkanami – kustoszami sanktuarium. Po modlitwie przed wizerunkiem MB Kalwaryjskiej zwanej też MB Kamieniecką lub MB Cierpliwie Słuchającą wyruszyliśmy w dalszą drogę. Kolejnym etapem naszego pielgrzymowania było Sanktuarium Świętego Andrzeja Boboli w Strachocinie k/ Sanoka. Tu przed wizerunkiem jednego z patronów Polski modliliśmy się za Ojczyznę w 100 rocznicę odzyskania niepodległości. Jakże bliskie są tutaj słowa Św. Jana Pawła II ”Patriotyzm, oznacza umiłowanie tego, co ojczyste: umiłowanie historii, tradycji, języka czy samego krajobrazu ojczystego. Jest to miłość, która obejmuje również dzieła rodaków i owoce ich geniuszu “. Postać Świętego Andrzeja oraz historię sanktuarium przybliżył nam proboszcz strachocińskiej parafii ks. Józef Niżnik. W Strachocinie odwiedziliśmy również Bobolówkę i żeński Niepokalanów tj. klasztor Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rycerstwa Niepokalanej, gdzie zjedliśmy smaczny obiad.

Ostatnim etapem naszego pielgrzymowania była Stara Wieś k/ Brzozowa, gdzie odwiedziliśmy Kolegium Jezuitów z cudownym obrazem przedstawiający Zaśnięcie i Wniebowzięcie Matki Boskiej oraz dom zakonny Sióstr Służebniczek Starowiejskich. O zgromadzeniu, ich założycielu, błogosławionej S.Celestynie Faron i misyjnej działalności sióstr opowiedziała nam siostra przełożona. W kaplicy Wieczystej Adoracji odśpiewaliśmy pieśń napisaną w tym domu – Chwalcie łąki umajone.

Podkarpacie to region ciekawych walorów krajobrazowych, kulturowych, ale i wielu miejsc gdzie można być blisko Pana Boga i chwalić Go za dzieło stworzenia.

Maria Jabłońska
prezes POAK

Komentowanie jest wyłączone