Straż Honorowa NSPJ

STRAŻ HONOROWA  NAJŚWIĘTSZEGO  SERCA  PANA  JEZUSA

20180616_120852111111111111

Straż Honorowa Najświętszego Serca Pana Jezusa jest stowarzyszeniem skupiającym ludzi pragnących odpowiedzieć na skargę Pana Jezusa w Ogrójcu: „Czy nie mogliście czuwać jednej godziny ze Mną?”.Już ze szczytów Kalwarii Zbawiciel błogosławi pierwszej Straży Honorowej – duszom miłującym, wiernym i heroicznym, które trwały u stóp krzyża. Była to Maryja – matka Jezusa, Jan – ukochany uczeń i Maria Magdalena – rozmiłowana w Chrystusie.

Odwieczny plan zbawienia człowieka, kontynuowany przez Stwórcę, realizował się następnie poprzez powtarzające się kilka razy objawienia Pana Jezusa, których doznawała św. Małgorzata Maria Alacoque z Zakonu Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny (1673 – 1675), założonego przez świętych – Franciszka Salezego i Joannę Franciszkę de Chantal we Francji. 12 marca 1863 r. siostra Wizytka Maria od Najświętszego Serca doznała wewnętrznej wizji. Chrystus sam podsunął pomysł! Pod jej wrażeniem narysowała tarczę zegara, w środku której znajdowało się włócznią przebite Serce Jezusa; u góry rysunku umieściła słowa: cześć, miłość, wynagrodzenie, zaś u dołu: Straż Honorowa Najświętszego Serca. Tak powstał zegar Straży Honorowej, który stał się symbolem sprowadzającym niezliczone rzesze ludzi do Boga. Następnego dnia, w trzeci piątek Wielkiego Postu, około godziny 1600, s. Maria od Najświętszego Serca przyniosła przełożonej pierwszy zegar Straży Honorowej. Ta pobłogosławiła go i zgodziła się, by imiona wszystkich sióstr zostały wpisane na zegarze przy dowolnie wybranej przez każdą z nich godzinie. Tak więc 13 marca 1863 r. kilkudziesięcioosobowa wspólnota zakonna, jako pierwsza została zapisana na zegarze strażowym. Był to dzień narodzin Straży Honorowej.

 

Ośrodek Straży Honorowej w Parafii Chomranice  założony został 14 listopada 1934 roku. Liczba członków oraz aktywność pierwszej chomranickiej Straży Honorowej pozostaje nieznana. Reaktywacja działalności stowarzyszenia nastąpiła 9 kwietnia 2018 roku. Aktualna liczba członów to 63 osoby.

 

Członkowie Straży Honorowej starają się swoim wynagrodzeniem i miłością pocieszać Jezusowe Serce, napełnione boleścią z powodu zapomnienia i niewdzięczności ludzkiej. To Serce, zranione niegdyś na krzyżu włócznią setnika, a wciąż ranione przez nasze grzechy, mimo iż jest Ono źródłem mocy i chrześcijańskiej nadziei. Dewizą Arcybractwa jest więc: cześć, miłość, wynagrodzenie Sercu Jezusa.

Wszystkich, pragnących wynagradzać Sercu Pana Jezusa zachęcamy do wstępowania w szeregi Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Liturgiczne święto Straży Honorowej NSPJ przypada w pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała.

W każdy Pierwszy Czwartek miesiąca Straż Honorowa prowadzi adoracje w Godzinę Świętą.

Opiekun duchowy: ks. Adam Cieśla

Zelator: Sylwia Jabłońska, tel. 606212895, e-mail:sylwiajablonska800@gmail.com

 

ZAŁOŻENIE STRAŻY HONOROWEJ W CHOMRANICACH

4 kwietnia 2018 roku ksiądz Biskup Stanisław Salaterski włączył 63 osoby z naszej parafii do Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa. Ksiądz Biskup zostawił naszej wspólnocie, pośród wielu innych, następujące słowa:

– Wasza decyzja oddania Jezusowi godziny dziennie w straży, w czuwaniu, jest jedną z piękniejszych decyzji waszego życia. Bez wątpienia Bóg udzieli wielu łask wam i waszym bliskim. Bez wątpienia ta godzina będzie bezcennym darem dla Kościoła, bez wątpienia ocali niejedną duszę.

Ostatecznie okazało się, że początki Straży Honorowej w Chomranicach sięgają 1934 roku. Dokumenty potwierdzające istnienie Straży zachowały się  w Krakowie. Ksiądz biskup Franciszek Lisowski 19 listopada 1934 roku zatwierdził statut bractwa, a dyrektorem uczynił ówczesnego księdza proboszcza Andrzeja Juszczyka. Niestety – wtedy Straż nie rozwinęła się i nie przetrwała czasów wojny. Można powiedzieć, że teraz w pewien sposób podejmujemy na nowo dawno rozpoczęte dzieło wynagradzania Sercu Jezusowemu. Ku chwale Bożej i dla zbawienia nieśmiertelnych dusz.

 

OGÓLNOPOLSKA PIELGRZYMKA STRAŻY HONOROWEJ NA JASNĄ GÓRĘ

Pragnąc wybłagać wiele łask u Najświętszej Maryi Panny, wspólnota Straży Honorowej wybrała się 16 czerwca na Ogólnopolską Pielgrzymkę na Jasną Górę.

Pierwszym punktem dnia, po modlitwach i rozmowach w autokarze, było wysłuchanie Godzinek o Najświętszym Sercu Pana Jezusa. Ponadto mogliśmy się wsłuchać w świadectwa członków Straży, a także słowo księdza Biskupa Stanisława Salaterskiego.

Po przerwie obiadowej uczestniczyliśmy w Drodze Krzyżowej, która była przygotowaniem do Mszy świętej. Na Jasnej Górze nastąpiło także przyjęcie nowych członków Straży z całej Polski.

Cieszymy się, że mogliśmy zatrzymać się przy Sercu Matki i wpatrzeć się w Jasnogórskie Oblicze.

 

20180616_091754 20180616_095834 20180616_120852 20180616_120901 20180616_105838 20180616_120815

Komentowanie jest wyłączone