Ogłoszenia parafialne

 

Chomranice 10.10.2021 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Obchodzimy dzisiaj XXI Dzień Papieski pod hasłem „Nie lękajcie się”. Po Mszach świętych zbieramy ofiary na Fundusz Stypendialny dla zdolnej młodzieży z ubogich rodzin w ramach Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Dziękujemy za wsparcie tego dzieła. Dziękujemy także za ofiary składane  na remonty przy naszej świątyni. Bóg zapłać.
 2. Przypominamy, że dziś o 15.30 przeżywać będziemy wydarzenie „Parafia za życiem – Diecezjalny Marsz dla Życia i Rodziny”. Włączając się w sieć diecezjalnych obchodów tego wydarzenia, przejdziemy wokół naszej świątyni, odmawiając Różaniec w intencji nienaruszalnej wartości życia ludzkiego oraz wizji małżeństwa i rodziny według planu Stwórcy.
 3. W tygodniu Msza św. codziennie rano o godz. 6.30 a po południu o godz. 17.00 Msza Święta i nabożeństwo różańcowe. Zachęcamy do udziału w nabożeństwach różańcowych oraz odmawiania Różańca we wspólnotach rodzinnych.
 4. W tym tygodniu zapraszamy do modlitewnego udziału w Różańcu Grupy działające przy Parafii a także dzieci ze Szkół Podstawowych: w poniedziałek klasy szóste; we wtorek klasy siódme; w czwartek Straż Honorowa NSPJ; w piątek klasy ósme a w sobotę Rycerstwo Niepokalanej.
 5. W środę 13 października o godzinie 17.00 ostatnie w tym roku Nabożeństwo Fatimskie. Serdecznie zapraszamy wszystkich Parafian na to nabożeństwo, które rozpoczniemy Mszą Świętą, a następnie pójdziemy z figurą Matki Bożej z nowej świątyni do zabytkowej i z powrotem. Serdecznie prosimy, aby figurę podczas odmawiania dziesiątków Różańca świętego nieśli przedstawiciele Kół Gospodyń Wiejskich.
 6. W czwartek obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej i Dzień Nauczyciela. W naszych modlitwach pamiętajmy o naszych wychowawcach tak żyjących, jak i zmarłych.
 7. Referat Misyjny w Tarnowie serdecznie zaprasza wszystkie członkinie i członków Róż Żywego Różańca na XX Diecezjalne Spotkanie Misyjne, które będzie miało miejsce w sanktuarium błogosławionej Karoliny, 23 października 2021 r. Chętnych na wyjazd zapisujemy w zakrystii do przyszłej niedzieli. Cena wyjazdu uzależniona jest od ilości osób chętnych na wyjazd.
 8. Przypominamy, że wyjazd do Kalwarii Zebrzydowskiej i Oświęcimia w najbliższą sobotę o 7:30 z parkingu przy nowym kościele
 9. Dziękujemy kolejnym rodzinom z Chomranic za sprzątanie naszych świątyń. Bóg zapłać. Na ten tydzień troskę o nasze świątynie powierzamy kolejnym rodzinom. Przypominamy, że sprzątanie kościoła rozpoczynamy o godz. 9.00. Jest możliwość zastępstwa, które prosimy omówić z siostrą do środy danego tygodnia.
 10. Jak to było w zwyczaju naszej parafii, tradycyjne wypominki będą przyjmowane w kancelarii lub w zakrystii. Przy wypominkach prosimy zaznaczyć przed którą Mszą Świętą mają być czytane i napisać czy są to wypominki roczne czy j Bardzo prosimy, aby na roczne wpisywać tylko najbliższych. W przypadku bardzo dużej liczby zmarłych wypisanych na kartce, takie wypominki będziemy traktować jako pomyłkę i będziemy je czytać jako jednorazowe.
 11. U ministrantów można nabyć kalendarze ścienne w cenie 5 zł duży i 2 zł mały.
 12. W ostatnim czasie Pan Bóg odwołał z naszej społeczności parafialnej śp. + Jana Oleksego z Kłodnego i śp. + Andrzeja Mroza z Woli Marcinkowskiej, którego pogrzeb będzie jutro o godzinie 14.00. Polećmy ich nieśmiertelne dusze Bożemu Miłosierdziu, jak również dusze śp.: + Józefy Salamon, + Janiny Szkarłat, + Walentyny Gadzina, + Genowefy Wójs, + Joanny Pacholarz, + Antoniego Sadowy oraz + Tadeusza Świerczka, za których to zmarłych w miesiącu październiku są odprawiane  Msze Święte Gregoriańskie. Dobry Jezu a nasz Panie…

 

 

Chomranice, dnia 3. X. 2021

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 1. Przypominamy, że dziś po Mszach Świętych oraz od godziny 12.00 do 15.30, odbędzie się adoracja Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. O 15.30  nabożeństwo różańcowe a po nim Msza Święta.
 2. W tygodniu Msza św. codziennie rano o godz. 6.30 a po południu o godz. 17.00  Msza Święta i nabożeństwo różańcowe.  Zachęcamy wszystkich Drogich Parafian do udziału w nabożeństwach różańcowych.
 3. W tym tygodniu zapraszamy do modlitewnego udziału w Różańcu dzieci ze Szkół Podstawowych w następującym porządku: w poniedziałek klasy  pierwsze;  we wtorek klasy drugie; w środę klasy trzecie; w piątek klasy czwarte a w sobotę klasy piąte. Bardzo prosimy, aby na różaniec z uczniami poszczególnych klas w miarę możliwości przyszli także rodzice.
 4. W środę o godz. 17.00 Msza święta a następnie Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy – Pani Chomranickiej i Nabożeństwo Różańcowe w zabytkowej świątyni. Po Mszy Świętej Spotkanie Parafialnego Zespołu Synodalnego. Tematem październikowego spotkania będzie: „Rola parafialnych zespołów teatralnych w misji ewangelizacyjnej oraz w kształtowaniu wrażliwości artystycznej, estetyki i etyki słowa.”. Materiały synodalne można pobrać ze strony internetowej naszej diecezji z zakładki V Synodu.
 5. W tym tygodniu wypada I czwartek miesiąca. O godzinie 16.00 rozpocznie się godzinna adoracja Najświętszego Sakramentu połączona z modlitwami o powołania a także nabożeństwem różańcowym. Po adoracji Msza Święta.
 6. W przyszłą niedzielę będziemy obchodzić XXI Dzień Papieski pod hasłem „Nie lękajcie się”. W tym dniu będziemy zbierać ofiary do puszek na fundusz stypendialny dla zdolnej młodzieży z ubogich rodzin w ramach Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Natomiast składka przeznaczona będzie na cele inwestycyjne. Już dziś składamy serdeczne Bóg zapłać.
 7. Również w przyszłą niedzielę o 15.30 przeżywać będziemy wydarzenie „Parafia za życiem – Diecezjalny Marsz dla Życia i Rodziny”. W tym dniu nabożeństwo różańcowe odprawimy w intencji życia, małżeństw i rodzin.
 8. Tak bardzo dziękujemy mieszkańcom Chomranic za sprzątanie naszych świątyń. Bóg zapłać. Na ten tydzień troskę o nasze świątynie powierzamy kolejnym rodzinom.
 9. W sobotę 16 października, w dniu kolejnej rocznicy wyboru św. Jana Pawła II na stolicę Piotrową, będzie organizowana z naszej parafii pielgrzymka do Kalwarii Zebrzydowskiej i Oświęcimia. Wyjazd o 7:30 z parkingu przy nowym kościele. Koszt 70 zł od osoby. Zapisy w zakrystii i u ks. Piotra. Zapraszamy do pielgrzymowania, modlitwy w sanktuarium Maryjnym i nawiedzenia obozowej celi w 80 rocznicę męczeńskiej śmierci świętego Maksymiliana Kolbego.
 10. Również Pan Sołtys i Rada Sołecka Krasnego Potockiego informują, że tego samego dnia, czyli 16 października, jest organizowana wycieczka dla mieszkańców sołectwa do Kopalni Soli w Bochni. Wyjazd o godzinie 9.00, powrót około godziny 18.00. Szczegółowe informacje i zapisy u Pani Elżbiety Brdej.
 11. Duszpasterstwo Akademickie przy Parafii św. Kazimierza w Nowym Sączu zaprasza na Kurs Przedmałżeński w formie weekendowych rekolekcji. Rozpoczęcie w piątek 22 października 2021 r. o godz. 19.00. Zapisy poprzez email lub sms, szczegóły na afiszu w gablocie.

 

 

 

 

PENITENCJARIA APOSTOLSKA

Prot. N. 910-957/20/I

Ojcze Święty,

Stanisław Gądecki, Arcybiskup Metropolita Poznański i Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, ze czcią prosi o udzielenie odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami (tzn. sakramentalna spowiedź, Komunia eucharystyczna oraz modlitwa zgodna z intencjami Waszej Świątobliwości) wiernym, którzy w duchowej łączności z Jubileuszem Compostelli, od dnia 31 grudnia 2020 r. aż do dnia 31 grudnia 2021 r., w Roku Świętym Jakubowym, odrywając się w duchu od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawiedzą w formie pielgrzymki którykolwiek z 48 kościołów stacyjnych, wymienionych w wykazie przesłanym do Penitencjarii Apostolskiej w dn. 8 grudnia 2020 r., i pobożnie wezmą tam udział w obchodach jubileuszowych, lub przynajmniej przez odpowiednio długi czas pozostaną na pobożnym rozmyślaniu, kończąc je Modlitwą Pańską, Wyznaniem Wiary oraz wezwaniami do Najświętszej Maryi Panny i Świętego Jakuba Większego, Apostoła.

A Bóg etc.

Dnia 14 grudnia 2020 r.

PENITENCJARIA APOSTOLSKA z upoważnienia Ojca Świętego Franciszka chętnie udziela łaski zgodnie z prośbami na cały Rok Święty Jakubowy, zgodnie z załączonym wykazem od Prot. N. 910/20/I do Prot. N. 957/20/I.

Osoby w podeszłym wieku, chorzy oraz wszyscy, którzy z ważnej przyczyny nie mogą opuścić domu, mogą w równym stopniu uzyskać odpust zupełny, wzbudziwszy w sobie niechęć wobec jakiegokolwiek grzechu oraz intencję wypełnienia, skoro tylko będzie to możliwe, trzech zwyczajnych warunków, jeśli przed jakimkolwiek obrazem Świętego będą się łączyć duchowo z obchodami jubileuszowymi, poleciwszy miłosierdziu Bożemu swoje modlitwy, cierpienia lub niedogodności własnego życia.

Dlatego więc, aby dostęp do łaski Bożej, udzielanej mocą władzy kluczy Kościoła, okazał się łatwiejszy przez duszpasterską miłość, Penitencjaria usilnie prosi, aby kapłani wyposażeni we właściwe uprawnienia do przyjmowania spowiedzi, ochoczo i wielkodusznie poświęcali się sprawowaniu sakramentu pokuty.

Bez względu na jakiekolwiek przeciwne zarządzenia.

Mauro Kard. PIACENZA

Penitencjarz Większy

Ks. Krzysztof NYKIEL

Regens

***

 

PENITENCJARIA APOSTOLSKA

DEKRET

Prot. n. 866/20/I

Udziela się daru specjalnych Odpustów z okazji Roku Jubileuszowego na cześć Świętego Józefa, zarządzonego przez Papieża Franciszka dla godnego uczczenia 150. rocznicy dnia, w którym Święty Józef został ogłoszony Patronem Kościoła Katolickiego.

Dziś upływa 150 lat, od kiedy Dekretem „Quemadmodum Deus” Błogosławiony Papież Pius IX, poruszony ciężką i bolesną goryczą czasów, w których znajdował się Kościół prześladowany przez wrogów, ogłosił Świętego Józefa Patronem Kościoła Katolickiego.

Celem utrwalenia ufności całego Kościoła w szczególny patronat Opiekuna Jezusa, Jego Świątobliwość Papież Franciszek postanowił, że od dnia dzisiejszego aż do dnia 8 grudnia 2021, dnia rocznicy ogłoszenia owego Dekretu oraz dnia poświęconego Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej i Oblubienicy najczystszego Józefa, będzie obchodzony specjalny Rok Świętego Józefa, w którym wszyscy wierni będą mogli na jego wzór wzmacniać codziennie własne życie wiary, w pełni realizując wolę Bożą.

A zatem niech wszyscy wierni, poprzez modlitwy i dobre czyny, z pomocą Świętego Józefa, Opiekuna Świętej Rodziny z Nazaretu, starają się uzyskać pociechę i ulgę w ciężkich ludzkich utrapieniach, które dręczą współczesny świat.

Pobożność względem Opiekuna Odkupiciela rozwinęła się bujnie w historii Kościoła, który nie tylko przyznaje mu wyjątkowy kult zaraz po Matce Bożej i jego Oblubienicy, ale także powierzył mu liczne patronaty.

Magisterium Kościoła z upodobaniem i wytrwale odnajduje w osobie Świętego Józefa, jak w skarbcu, dawne i nowe doskonałości, podobnie jak ojciec rodziny z Ewangelii Św. Mateusza, który „ze swego skarbca wydobywa rzeczy nowe i stare” (Mt 13,52).

Aby wypełnić ten upragniony cel, najwyższą pomocą będzie dar Świętych Odpustów, które Penitencjaria Apostolska chętnie rozszerza na Rok Świętego Józefa poprzez niniejszy Dekret, wydany zgodnie z wolą Jego Świątobliwości Papieża Franciszka.

Udziela się Odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami (tzn. sakramentalna spowiedź, Komunia eucharystyczna oraz modlitwa zgodna z intencjami Ojca Świętego) wiernym, którzy odrywając się w duchu od wszelkiego grzechu, uczestniczyć będą w Roku Świętego Józefa w okolicznościach i na sposoby określone przez tę Penitencjarię Apostolską.

 1. Święty Józef, prawdziwy człowiek wiary, zaprasza nas ze swej strony, abyśmy odkrywali synowską więź z Bogiem Ojcem, odnawiali naszą wierność modlitwie, przyjmowali postawę słuchania i odpowiadali z głębokim rozeznaniem woli Bożej. Udziela się zatem odpustu zupełnego wszystkim, którzy przez co najmniej pół godziny będą rozważać Modlitwę Pańską lub wezmą udział w jednym pełnym dniu skupienia, zawierającym rozważanie o Świętym Józefie.
 2. W Ewangelii przyznaje się Świętemu Józefowi tytuł „człowiek sprawiedliwy” (Mt 1, 19): on to, stróż „wewnętrznej tajemnicy, która znajduje się w głębi serca i duszy”[1], czyli uczestnik tajemnicy Boga i przez to szczególny patron forum wewnętrznego, zachęca nas do odkrywania wartości ciszy, roztropności i uczciwości w wypełnianiu naszych obowiązków. Cnota sprawiedliwości praktykowana w sposób wzorowy przez Józefa jest pełnym przylgnięciem do prawa Bożego, będącego prawem Miłosierdzia, „bowiem to właśnie miłosierdzie Boga prowadzi do pełni prawdziwej sprawiedliwości”[2]. Dlatego ci, którzy na wzór Świętego Józefa spełnią uczynek miłosierdzia względem ciała lub względem duszy, będą mogli otrzymać dar odpustu zupełnego.
 3. W powołaniu Józefa najważniejsze stało się jego bycie opiekunem Świętej Rodziny z Nazaretu, oblubieńcem Najświętszej Maryi Panny i prawnym ojcem Jezusa. Aby wezwać rodziny chrześcijańskie do odtwarzania tego przykładu wewnętrznej jedności, miłości i modlitwy, którym jest Święta Rodzina, udziela się odpustu zupełnego wiernym, którzy odmawiać będą Różaniec Święty w rodzinach i pomiędzy narzeczonymi.
 4. Sługa Boży Pius XII, w dn. 1 maja 1955 r. ustanowił święto Świętego Józefa Rzemieślnika, „w tym celu, aby godność pracy została uznana przez wszystkich ludzi i aby ta godność natchnęła życie społeczne i prawodawstwo, stanowione zgodnie z równym podziałem uprawnień i obowiązków”[3]. Dlatego udziela się odpustu zupełnego każdemu, kto powierzać będzie codziennie swoją działalność opiece Świętego Józefa, a także każdemu wiernemu, wzywającemu Rzemieślnika z Nazaretu w modlitwach wstawienniczych za tych, którzy szukają pracy, aby mogli znaleźć zajęcie, oraz aby praca wszystkich ludzi była bardziej godna.
 5. Ucieczka Świętej Rodziny do Egiptu „pokazuje nam, że Bóg jest tam, gdzie człowiek znajduje się w niebezpieczeństwie, tam gdzie człowiek cierpi, tam gdzie ucieka, gdzie doświadcza odrzucenia i opuszczenia”[4]. Udziela się zatem odpustu zupełnego wiernym, którzy odmawiać będą Litanię do Świętego Józefa (w tradycji łacińskiej) lub Akatyst do Świętego Józefa, w całości lub przynajmniej w odpowiedniej części (w tradycji bizantyjskiej), lub też jakąś inną modlitwę do Świętego Józefa, przypisaną jako własna w różnych tradycjach liturgicznych, w intencji Kościoła prześladowanego od wewnątrz i od zewnątrz oraz w intencji ulżenia wszystkim chrześcijanom, którzy cierpią prześladowania wszelkiego rodzaju.

Święta Teresa z Avila uznała w Świętym Józefie patrona we wszystkich okolicznościach życia: „Innym Świętym, rzec można, dał Bóg łaskę wspomagania nas w tej lub innej potrzebie, temu zaś chwalebnemu Świętemu, jak o tym wiem z własnego doświadczenia, dał władzę wspomagania nas we wszystkich”[5]. W niedawnych czasach Święty Jan Paweł II potwierdził ze swojej strony, że przykład Świętego Józefa nabiera „dla Kościoła naszych czasów szczególnej aktualności w związku z nowym Tysiącleciem chrześcijaństwa”[6].

Ponadto, celem potwierdzenia powszechności patronatu Świętego Józefa w Kościele, poza wspomnianymi wyżej okolicznościami, Penitencjaria Apostolska udziela odpustu zupełnego wiernym, którzy odmówią dowolną prawnie zatwierdzoną modlitwę lub akt pobożności na cześć Świętego Józefa, np. „Do Ciebie, Święty Józefie”, szczególnie w dniach 19 marca i 1 maja, w Święto Świętej Rodziny Jezusa, Maryi i Józefa, w Niedzielę Świętego Józefa (w tradycji bizantyjskiej), 19 dnia każdego miesiąca i w każdą środę, będącą dniem poświęconym wspomnieniu tego Świętego w tradycji łacińskiej.

W obecnej sytuacji publicznego zagrożenia zdrowia, rozszerza się dar odpustu zupełnego w sposób szczególny na osoby w podeszłym wieku, na chorych, umierających i wszystkich tych, którzy z usprawiedliwionych racji nie mogą wyjść z domu, a którzy odrywając się w duchu od wszelkiego grzechu oraz z intencją wypełnienia, gdy tylko to będzie możliwe, zwykłych warunków, odmówią w domu lub tam, gdzie zatrzymuje ich przeszkoda, akt pobożności na cześć Świętego Józefa, pocieszyciela chorych i Patrona Dobrej Śmierci, ofiarując z ufnością Bogu boleści i niedogodności własnego życia.

Dla duszpasterskiego ułatwienia w otrzymaniu łaski Bożej poprzez władzę kluczy Kościoła, Penitencjaria Apostolska prosi zatem usilnie, aby wszyscy kapłani wyposażeni we właściwe uprawnienia, ofiarnie i wielkodusznie poświęcali się sprawowaniu sakramentu pokuty oraz często zanosili Komunię Świętą do chorych.

Niniejszy Dekret jest ważny na Rok Świętego Józefa, bez względu na jakiekolwiek inne zarządzenia.

Sporządzono w Rzymie, w siedzibie Penitencjarii Apostolskiej, dnia 8 grudnia 2020.

 

Mauro Kard. Piacenza

Penitencjarz Większy

 

Krzysztof Nykiel

Regens

 

[1] Pius XI, Kazanie z okazji ogłoszenia heroiczności cnót Sługi Bożej Emilii de Vialar: L’Osservatore Romano, 20-21.03.1935.

[2] Papież Franciszek, Przemówienie podczas Audiencji Generalnej dn. 03.03.2016.

[3] Pius XII, Kazanie z okazji uroczystości Świętego Józefa Robotnika (1.051955).

[4] Papież Franciszek, Anioł Pański (29.12.2013).

[5] Teresa od Jezusa, Księga życia, VI.

[6] Jan Paweł II, Adhortacja Apostolska “Redemptoris Custos” (15.081989), 32.

 

 

 

 

Warszawa, 3 października 2020 r.

Komunikat Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP

W związku z zapytaniem o publiczne inicjatywy krytyczne wobec Komunii św. na rękę, przypominamy, że chociaż główną formą przyjmowania Komunii w Polsce jest Komunia do ust (Wskazania KEP z 2005 r. nr 40), to jednak nie oznacza to, że inne zatwierdzone przez Kościół formy miałyby być same z siebie niegodne, niewłaściwe, złe lub grzeszne, jeśli spełnia się warunki stawiane w tej kwestii przez prawo liturgiczne.

Niewłaściwe i krzywdzące wiernych jest twierdzenie, że przyjmowanie Komunii św. na rękę, jest brakiem szacunku wobec Najświętszego Sakramentu. Podobnie niesprawiedliwe jest ukazywanie osób przyjmujących Komunię św. na rękę jako tych, którzy „winni są Ciała i Krwi Pańskiej”, z założeniem, że czynią to bez uszanowania, którego domaga się św. Paweł w 1 Liście do Koryntian. Co prawda Sobór Trydencki używa tego fragmentu na przypomnienie o godnym i pełnym czci przyjmowaniu Ciała Pańskiego, ale nadaje mu również wymiar duchowy, ukazując że niegodnym jest przyjmowanie Komunii w grzechu (Dekr. o Euch., sesja 13: 1/A, r. 7). Dodajmy, że słowo „niegodne” oznacza to, czego się nie godzi czynić, a tymczasem Kościół w swoim prawie uznaje za „godny” zarówno jeden, jak i drugi sposób przyjmowania Komunii. Potępiając jeden z godziwych sposobów przyjmowania Komunii św., wprowadza się nieład i podział w rodzinie Kościoła.

Nie można też stwierdzić, iż Komunia św. na rękę jest sama z siebie profanacją. W ten sposób zarzucałoby się Stolicy Apostolskiej, która dopuszcza Komunię na rękę, że akceptuje profanację (por. Mszał Rzymski, OWMR 161, rzymska instrukcja Redemptionis Sacramentum nr 92). Tymczasem faktyczna profanacja Eucharystii to czyn „mający znamiona dobrowolnej i poważnej pogardy okazywanej świętym postaciom” (instr. Redemptionis Sacramentum 107, por. KPK kan. 1367). Nie można więc zarzucać profanowania Eucharystii osobom, które z różnych powodów pragną przyjąć z wiarą i czcią Komunię św. na rękę, zwłaszcza w okresie pandemii.

Przypominamy także wszystkim szafarzom Komunii, zwyczajnym i nadzwyczajnym, że są oni zobowiązani do przestrzegania prawa liturgicznego, które stanowi, że kiedy nie ma niebezpieczeństwa profanacji, nie można ani zmuszać, ani zabraniać Komunii w jednej czy drugiej formie (por. Redempt. Sacr. nr 12). Szafarze nie mogą twierdzić, że samo udzielenie Komunii na rękę stanowi niebezpieczeństwo profanacji, jeśli wierny z wiarą i szacunkiem prosi o tę formę Komunii. Prawo oceniania i zmieniania praktyki liturgicznej należy do Stolicy Apostolskiej i dopóki ona uznaje Komunię na rękę za godziwy sposób udzielania wiernym Ciała Pańskiego, nikt nie powinien tego sposobu potępiać. Kto zaś to czyni, wprowadza nieład i podział w rodzinie Kościoła. Może się natomiast zdarzyć, że w okresach nadzwyczajnych, jak np. trwająca epidemia, biskupi na swoim terenie tymczasowo zawężą obowiązujące prawo (por. List kard. Saraha z 3 września br.), czemu należy być zawsze posłusznym, aby zachować w Kościele pokój, o który modlimy się we Mszy przed samą Komunią.

Niech szafarze udzielający Komunii na rękę poczuwają się do szczególnie wielkiej dbałości o cześć wobec Najśw. Sakramentu, zwracając uwagę na to, aby przy Komunii nie dopuścić do
gubienia okruszyn Hostii. W tym celu powinni dbać o jakość stosowanych do Mszy hostii, z wielką uwagą dbając o to, aby się nie kruszyły i nie pozostawiały na dłoniach wiernych okruszyn. Warto też przypomnieć za Mszałem, że „ilekroć przylgnie do palców jakaś cząstka Hostii, zwłaszcza po łamaniu Chleba i Komunii wiernych, kapłan powinien otrzeć palce nad pateną, a jeśli to konieczne, obmyć je. Ma również zebrać cząstki znajdujące się poza pateną” (OWMR 278). Kongregacja ds. Nauki Wiary w 1972 r. wyjaśniła, że „zasadniczo otarcie palców nad pateną powinno wystarczyć. Ale mogą się zdarzyć i takie przypadki, w których konieczna jest ablucja palców, jeśli np. wyraźnie widoczne partykuły pozostaną przyklejone do palców z powodu pocenia się” (dekl. De fragmentis eucharisticis). Jeśli kapłani są zobowiązani do sprawdzenia, czy na dłoniach nie pozostały okruszyny Hostii (OWMR 278), podobnie powinni postępować wierni. Dlatego ci, którzy z uzasadnionych powodów proszą o Komunię na rękę, zaraz po spożyciu Ciała Pańskiego powinni uważnie obejrzeć dłonie oraz zebrać i spożyć ze czcią każdą widoczną okruszynę, która mogła oderwać się od Hostii.

Bp Adam Bałabuch
Przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów
Konferencji Episkopatu Polski

 

 

Komentowanie jest wyłączone